Co je VoIP

Z WikiVoIP

VoIP (Voice over Internet Protocol) je označením pro přenos hlasu skrze internet. Dalšími označeními pro totéž jsou výrazy internetová telefonie či telefonování přes internet.

Pro koho je VoIP vhodné?

Z uživatelského hlediska je volání přes VoIP velice podobné volání přes klasickou pevnou linku či mobilní telefon, není třeba, aby se uživatel učil novým dovednostem, aby mohl VoIP linku používat.

VoIP je souhrnným označením pro přenos hlasu přes internet a skládá se z mnoha dílčích technologických částí, které jsou z uživatelského hlediska jen málo podstatné. Důležité je, že VoIP stanice jsou plně kompatibilní se stanicemi ve veřejné telefonní síti a je tedy možné volat nejen mezi VoIP stanicemi navzájem, ale z kteréhokoli VoIP přístroje se lze dovolat na jakoukoli pevnou linku či mobilní telefon.

Funkcionalitu VoIP telefonie zajišťují tzv. VoIP operátoři. Uživatel, který má o VoIP služby zájem, si u VoIP operátora vytvoří VoIP účet. Ten má podobu klasického telefonního čísla, jaké je běžné u pevných linek či mobilních telefonů. Zvláštností však je, že toto telefonní číslo není vázáno na konkréní přístroj ani na konkrétní místo. Telefonní číslo ve VoIP identifikuje účet uživatele, který je použitelný v několika platformách, třeba i souběžně.

Volání přes VoIP

VoIP jako pevná linka – VoIP může mít podobu klasické pevné linky, tedy stolního telefonu vázaného na místo. K tomu je zapotřebí mít aktivovaný VoIP účet u VoIP operátora a speciální telefonní přístroj, tzv. IP telefon. Ten je na první pohled nerozeznatelný od klasických telefonů určených pro PSTN síť, na trhu existuje řada modelů s různým stupněm vybavenosti, drátové i bezdrátové. Takový přístroj se jednoduše spáruje s konkrétním VoIP účtem (číslem), připojí kabelem (či bezdrátově) k internetu (nejčastěji k internetovému routeru) a začne fungovat jako běžný telefon. Je pochopitelně možné z něj nejen volat, ale i hovory přijímat, jako z jakéhokoli běžného telefonu.

VoIP v mobilu – VoIP telefonii je možné provozovat i skrze mobilní telefon. Všude tam, kde je stabilní internetové připojení (vysokorychlostní wi-fi či 3G připojení) je možné ke spojení hovoru nepoužívat veřejnou telefonní síť, nýbrž volat skrze internet. S rozvojem chytrých mobilních telefonů jde o stále se rozšiřující oblast. K užití VoIP v mobilu je třeba VoIP účet u VoIP operátora a mobilní telefon, který umí s VoIP pracovat. K tomu jsou určeny jednak speciální programy v závoslosti pro různé mobilní operační systémy, např. SIPdroid pro Android, Fring pro Symbian či multiplatformní Skype. Některé telefony mají funkčního VoIP klienta přímo ve své základní výbavě, jsou to např. přístroje manažerské E řady značky Nokia. Více informací o VoIP v mobilu (externí odkaz)

VoIP v softwarovém klientu – Uživatelsky nejflexibilnější možnost pro volání přes internet je použití softwarového klienta. Někdy jsou označovány jako softwarové telefony či zkráceně softphone. Pravděpodobně nejznámějším a nejrozšířenějším softwarovým telefonem je aplikace Skype, byť většina uživatelů ji nepoužívá pro volání mimo interní síť a proto nejde o VoIP volání v pravém slova smyslu. VoIP volání přes softwarový telefon vyžaduje pouze aktivní VoIP účet.

Výhody a nevýhody VoIP telefonie

Výhody VoIP telefonie:

  • Při zřízení VoIP účtu dostane účastník vlastní telefonní číslo
  • Levné volání na pevné linky, na mobil, i do zahraničí
  • Volání zdarma v rámci VoIP sítě


Nevýhody VoIP telefonie:

  • Potřeba stabilního rychlého připojení k internetuInternetová encyklopedie WikiVoIP vzniká za finanční podpory společnosti FAYN Telecommunications s.r.o.