ENUM

Z WikiVoIP
Přejít na: navigace, hledání

Zkratka ENUM znamená Telephone Number Mapping (mapování telefonních čísel), případně E164 Number Mapping. Systém ENUM je souborem protokolů, které pracují s adresami E.164 a DNS.

Záměrem systému ENUM je sjednotit telefonní systém s internetem, což by umožnilo uživateli být k zaštižení kdekoli na světě pod stejným telefonním číslem, za užití té nejefektivnější cesty pro spojení (nejkvalitnější a nejlevnější).

ENUM není synonymem pro VoIP komunikaci, pouze VoIP protokolu užívanému pro hlasovou komunikaci pomáhá. Zatímco VoIP je založeno na protokolech SIP a H.323, ENUM je protokol založený na DNS, které umožňuje rozšířit spojení o další možnosti. Systém ENUM spojuje telefonní číslo s internetovou adresou (která je určena protokolem DNS). Pomocí DNS tak může vlastník čísla určit, kam má být hovor směrován.

ENUM je nový systém, zatím nepříliš rozšířený, v současnosti je jako bezplatná služba nabízen registrátory a poskytovateli VoIP.Internetová encyklopedie WikiVoIP vzniká za finanční podpory společnosti FAYN Telecommunications s.r.o.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje