VoIP - časté dotazy

Z WikiVoIP

Obsah

Lze z VoIP telefonu volat na nouzová čísla?

Ano, VoIP linky umožňují bezproblémové volání na veškerá nouzová telefonní čísla.


Je VoIP spolehlivé?

S rozvojem vysokorychlostního internetu se stalo VoIP volání stejně spolehlivým, jako je volání skrze veřejnou telefonní síť. Ve svých počátcích se VoIP hovory potýkaly právě s nestabilním internetovým připojením, které je pro bezproblémový průběh hovoru pochopitelně nezbytné. Dnes již tento problém takřka neexistuje a dá se říci, že rozdíl mezi hovorem přes internet a přes veřejnou telefonní síť je z uživatelského hlediska nerozeznatelný. Výpadek VoIP hovoru pochopitelně nastat může, stejně jako může dojít k výpadku hovoru přes mobilní telefon, nicméně jde o marginální procento případů.


Jaká rychlost internetu je pro VoIP nutná?

Nároky na telefonování přes Internet nejsou nijak přehnané. V případě užití VoIP coby pevné linky či softwarového telefonu a jejího napojení na pevný internetový router je rychlost připojení bezpředmětné řešit. Rychlost většiny dnešních kabelových připojení pro pro VoIP hovor naprosto dostatečná. V případě požadavku na VoIP v mobilu je ideální připojení přes 3G síť nebo wi-fi. Starší GPRS připojení teoreticky dostačuje pro VoIP hovory též, nicméně praktické zkušenosti ukazují, že české GPRS není pro tento typ datového přenosu většinou dostatečné a hovor není kvalitní. Jako minimální použitelná přenosová rychlost dat se udává 32/32 kbps, ideální je pak 100/100 kbps.


Je telefonování přes internet zdarma?

Obecně se dá říci, že telefonování přes internet je oproti sazebníkům běžných telefonních operátorů velice levné a v určitých případech může být opravdu zcela zdarma. Podmínky se liší v závislosti na konkrétního VoIP operátorovi, ale zpravidla jde o hovory v rámci jedné VoIP sítě (společně se smluvenými sítěmi jiných VoIP operátorů) a v rámci konkrétního území (zpravidla jednoho státu). Takové hovory bývají zcela zdarma po neomezeně dlouhou dobu.Internetová encyklopedie WikiVoIP vzniká za finanční podpory společnosti FAYN Telecommunications s.r.o.