VoIP protokoly

Z WikiVoIP
Přejít na: navigace, hledání

Voice over Internet Protocol (zkráceně VoIP) je označením pro technologii umožňující přenos digitalizovaného hlasu skrze počítačovou síť či jiné kompatibilní médium. Samotný přenos se děje prostřednictvím protokolů UDP / TCP / IP.

Praktickým využitím služby VoIP je telefonování přes Internet, případně telefonování přes intranet či přes jiné datové spojení. Nezbytnou podmínkou pro provozování VoIP služby je zajištění tzv. Kvality služby (QoS – Quality of Service).

VoIP protokol značí celou rodinu protokolů s řadou variant, které se liší podle standardu používaného při VoIP spojení. Nejběžnější variantou v současnosti je H.323, která je však dnes již na ústupu a začíná ji plně nahrazovat SIP. Vedle těchto protokolů existují speciální firemní protokoly, např. Skinny (od firmy Cisco) či HFA (Siemens). H.323 protokol je ze všech VoIP protokolů nejstarší a nejsložitější a zároveň nejpokročilejší. SIP protokol je naproti němu perspektivnějším v efektivnějším způsobu přenosu dat.Internetová encyklopedie WikiVoIP vzniká za finanční podpory společnosti FAYN Telecommunications s.r.o.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje